В Україні пропонують запровадити європейський підхід у питанні поводження з небезпечними відходами

7 Листопад 2016

У Верховній Раді представники екологічного комітету парламенту, зокрема і народний депутат Ярослав Москаленко ініціювали законопроект №5354, який має запровадити європейський підхід у питанні поводження з небезпечними відходами.

Метою законопроекту є створення послідовного, адаптованого до вимог європейського законодавства та національного законодавства  механізму поводження з небезпечними відходами:  від отримання ліцензії до здійснення господарської діяльності поводження з небезпечними відходами та усунення перешкод здійснення господарської діяльності поводження з небезпечними відходами.

Законопроектом передбачається встановлення вимоги для  здобувача ліцензії на провадження господарської діяльності поводження з небезпечними відходами мати необхідну матеріально-технічну базу. 

За інформацією ініціаторів, існуюча до цього часу система  ліцензування операцій поводження з небезпечними відходами не відповідає європейським вимогам, зокрема сьогоднішня процедура ліцензування є суто формальною. "Недбале поводження з небезпечними відходами  породжує незворотні  негативні  наслідки, що проявляються у впливі  на здоров’я людей та довкілля. Державні інституції повинні належно виконувати свої функції та не допускати функціонування  господарюючих  суб’єктів, які  не володіють  належною матеріально-технічною базою для безпечної  утилізації небезпечних відходів", - йдеться у пояснювальній записці. 

Народні депутати наводять статистику, що 86% ліцензіатів фактичної утилізації не здійснюють, або вивозять небезпечні відходи на полігони побутових відходів, або у найближчі лісосмуги тощо. 

"В європейських країнах згідно з їх внутрішнім національним законодавством та відповідно до Директиви про небезпечні відходи легко встановити кількість створених відходів, та кількість утилізованих. Подібний механізм доцільно запровадити і в нашій країні" - наголошують вони.